A festmények története

Az apartmanban több festmény reprodukcióját láthatod, a szobák leírásánál említettem, hogy ezek dédapám és nagybátyám festményei. Ismerkedjünk meg velük közelebbről.

Bíró és művész: Dr. Karay Pál

Feddhetetlen jellemű bíró

Dédapám, Dr. Karay Pál 1881-1969-ig élt, bíróként a Kúria tanácselnöki posztjáig ívelt a karrierje, ahonnan 1950-ben ment nyugdíjba. Jelszava ez volt: „Első a kötelesség!”

Teljes odaadással élt hivatásának és családjának. Munkájával kapcsolatban befolyásolás, protekciókérés gondolata sem vetődhetett fel. Bírói tevékenységét a humánum, igazságszeretet, pontosság, alapos szakmai ismeret, objektivitás, segítőkészség jellemezte.

Ítéleteit a szaksajtó és az újságok gyakran hozták jó példaként. Szakmai bizottságok, egyesületek tagja, tisztségviselője volt, emellett több könyvet is írt. Például a Rabmunka címűt 1927-ben, amelyet a mai napig referenciaként tartanak számon a büntetésvégrehajtásban.

Művész és ezermester

Azért is részleteztem ennyire szakmai pályafutását, mert döbbenetes, hogy mindemellett még több művészeti és alkotótevékenységre is maradt ideje!

Csendéleteket és balatoni tájképeket is festett. Az apartmanban található reprodukciók kisebb festményekről készültek, de festett kb. 150×200 cm méretűt is.

Kisebb kép | Smaller paining
Ez az egyik kisebb kép, ami az apartmanban is megtalálható
Nagyobb kép | Grander painting
Ez egy nagy festmény, kb. 150x200 cm

Zamárdi előtt a családnak Balatonberényben volt nyaralója, és ezért ezek a képek valószínűleg inkább ott készültek, illetve ottani ihletésű festmények. A következő fénykép az 1910-es években készült Póciról, ahogy később unokái becézték. Itt még fess fiatalember volt.

Festés közben | While painting

A festés mellett szobrokat is készített. Órajavításhoz is értett: megvett kisebb hibák miatt nem működő álló- és faliórákat, megjavította a szerkezetüket és kiegészítette a hiányzó fafaragásokat rajtuk.

Műszaki pálya, de művészi véna: Antal Béla

Karay Pál unokája az én nagybátyám, aki 1939-ben született és ő is örökölte a művészi képességeket: gyerekkorától kezdve rajzolt, rajzszakkörre járt, szobrászkodott.

Íme egy festmény, amit ő készített nagypapájáról (Póci = Papóci rövidítése), a fent említett Dr. Karay Pálról idősebb korában.

Az ő keze munkája ez a kis Madonna-szobor, amely nyaralónkat ékesíti.

Póci - Antal Béla festménye | Dr. Pál Karay by Béla Antal
Póci - Antal Béla festménye
Madonna
Kis Madonna szobor

Béla villamosmérnöki végzettséggel  műszaki pályán dolgozott egész életében, a munkaidő letelte után azonban a hobbijainak élhetett, és így a különféle művészeti ágak újra képbe kerültek (néha a szó szoros értelmében).

Fő hobbija a fényképezés (ezen belül a 3D fotózás) és az utazás. Ezt a kettőt ötvözte is: szó szerint világ körüli utazásai során rengeteget fotózott és videózott, útifilmeket készített belőlük, és több könyvben is megjelentek fényképei.

Antal Béla
Antal Béla

Fábián-villa

Az apartmanban található kép eredetije a közeli Fábián-villáról készült néhány előzetes vázlat után 1968 januárjában. Béla iskolai tanára volt Fábián László és az ő családjának a nyaralója látható a képen a Balaton felől.

Akkoriban egy öböl volt még az ingatlan mellett, ezt mára feltöltötték, így további nyaralók sorakoznak most már ezen a szakaszon. A képeken látható, milyen szép a mai napig ez a ház, hogyan néz ki az utca és a Balaton felől.

Festmény 1968-ból
Fábián-villa az utca felől | Villa Fabian from the street
Az utca felől
A vízből 2024-ben | From the water in 2024
A vízből 2024-ben

Múltból a jövőbe

Ezek a festmények többségében eddig is Zamárdiban voltak, így, amikor azon gondolkodtunk, milyen dekorációt tegyünk az újjávarázsolt Bonrila Sun apartmanba, adódott az ötlet, hogy az autentikus balatoni képeket ötvözzük családunk történetével. Bízom benne, hogy neked is tetszenek.