Kirándulás Fehérkő várába

Fehérkő, Fejérkő, Kereki-vár, Katonavár – mindegy!

Hűvösebb időben kitűnő választás a kirándulás, ez a várrom pedig igazán könnyen megközelíthető. Az évszázadok során sokféle néven ismerték, néhány évtizeddel ezelőttre viszont már szinte a feledés homályába veszett.

Fejérkő 1989-ben
1989-ben

Tinédzser koromban barátaimmal akartunk programot csinálni a környéken, és nagymamám mesélte, hogy van a dombok között egy várom, amit teljesen benőtt az erdő, már a gyerekkorában is alig lehetett megtalálni. A neve Fejérkő vára vagy Katonavár volt emlékei szerint.

Egy turistatérképen megtaláltuk bejelölve, így aztán felkerekedtünk, és végül kalandos módon, Amáliapuszta felől átvágva hegyen-völgyön-susnyáson, megtaláltuk! Akkoriban teljesen elborította a dzsungel, a várfalak alig voltak láthatóak, de azért nagyon jól éreztük magunkat!

Fejérkő vára 2017-ben
2017-ben
Valami még látszik belőle
1989-ben

Aztán jó pár év elteltével már a saját családommal látogattam ide: gyerekeimmel és Hógolyó kutyával másztuk meg, a akkor is a nehezebbik oldalról kerülve! (Először azt hittük, hogy oda se találunk, de sikerült.) Van egy sokkal egyszerűbb megoldás parkolóval, ki van táblázva, most már könnyen oda lehet találni.

Fehérkő vára más néven Katonavár
2017-ben

Amióta mi 2017-ben ott jártunk, még több örvendett újdonság történt: jelentősen megtisztították a romokat és fából készült gyalogosjárdával ölelték körül. 

Északi oldalán panorámateraszt alakítottak ki, innen lenyűgöző panorámában gyönyörködhetsz!

Fehérkő: csodalatosbalaton.hu
2022-ben, csodalatosmagyarorszag.hu
Fehérkő, Farkas Péter képe
turistamagazin.hu, Farkas Péter képe
Erdő - gomba

A vár történetéről annyit, hogy a 14. században már elkezdték építeni, 1366-ban már említik egy oklevélben. Többféle hányadtatás után 1543-ban felrobbantották, hogy ne jusson a törökök kezére. Azóta köveit széthordták, egyre kevesebb maradt belőle. Szerencsére azért valami megmaradt, így egy kellemes kirándulást tehetünk ide, élvezhetjük az erdő szépségeit és a kilátást is. Részletesebben a lenti linkeken olvashatsz a vár történetéről, és sok szép képet, videót nézhetsz meg – ezután biztosan kedvet kapsz egy kiránduláshoz!

Virágokat is találhatsz - ne szedd le őket!

Hol van ez a vár?

Zamárditól kb. 14 km-re van Kereki, innen juthatunk el a legkönnyebben a várba.

Kereki főutcája a Petőfi utca, erről fordulj jobbra a Dózsa György útra, ennek végén van egy pihenő, a várba vezető út ki van táblázva.

Amáliapuszta felől is megközelíthetjük a várat, ez hosszabb, “vadregényesebb” útvonal. Nézd meg részleteket turistautvonalak.hu térképén!

Zamárdiból Fehérkő várához

Hogyan lehet ide eljutni?

Tömegközlekedéssel:

Közvetlen buszjárattal is eljuthatunk ide a Zamárdi vasúti megállóhely nevű buszmegállóból, ami a Spórolós CBA üzlet előtt található. A visszaúton ugyanez a buszmegálló a 7-es úton van. Keress rá az aktuális menetrendre!

Zamárdi központjába úgy jutsz el legkönnyebben, hogy kisétálsz a Dessewffy (ejtsd: Dezsőfi) utcáig, ott jobbra fordulsz, és “koppanásig” mész – egy idő után már Aradi utcának hívják -, itt balra fordulsz, és hamarosan a vasútállomásnál taláható csomópontban leszel. Innen jobbra található a CBA, egyenesen előre pedig át tudsz menni a síneken + 7-es úton, és balra fordulva meglátod a buszmegállót.

Autóval:

Leggyorsabban az M7-es autópályán juthatunk el Kerekibe, de itt útdíjat kell fizetni! Hajts le a 121-es kijáratnál.

Ha nem szeretnél fizetős úton autózni, akkor a 7-es úton menj el Szántódon az Aldiig, ott kanyarodj balra a Szántódi útra. Kőröshegyen keresztül egyenesen Kerekibe érsz.

Mennyibe kerül?

Ingyenes

További linkek: